Oszacowanie kosztu budowy

forsaCzęstym błędem powszechnie popełnianym przez wielu ludzi jest złe oszacowanie kosztów budowy. Błąd ten jest popełniany nie tylko przez laików, którzy w teorii mają właściwie do tego prawo, ale co gorsza również przez budowlańców, którzy źle sobie coś obliczyli i przychodzą po dodatkowe pieniądze. A niejednokrotnie nie ma ich skąd wziąć. Takie przypadki mają najczęściej miejsce gdy budujemy dom na własną rękę i staramy się oszczędzać na czym się tylko da, wykonując większość prac na własną rękę albo angażując firmę, która zatrudnia większość pracowników na lewo. O dziwo mniej częste są takie sytuacje jeśli idziemy do profesjonalnej, chociaż już nie takiej taniej firmy.

To wskazuje nam na fakt jak ważne jest dobre oszacowanie kosztów budowy na samym wstępie, zanim nawet udamy się do banku po pożyczkę (bo rzecz jasna w zdecydowanej przewadze przypadków nie dysponujemy gotówką na wybudowanie domu bez czyjejś pomocy). Rozsądnym wyjściem jest przyjęcie jako punktu wyjścia opracowanie kosztorysu budowlanego, to jest wykazu zakresu prac i wartości materiałów jakie będą potrzebne do pomyślnego ukończenia budowy. Dysponując kosztorysem mamy lepsze pojęcie o tym co nas czeka, a co więcej osoba sporządzająca taki kosztorys budowlany o wiele lepiej niż my zna się na budowie i uwzględni w nim te czynniki, o których my nawet byśmy nie pomyśleli.

Z kosztorysem budowlanym będzie także łatwiej o kredyt, bo bank będzie miał czarno na białym jakie będą realne szacunkowe koszty ukończenia przedsięwzięcia budowlanego. To nie znaczy, że sumy zawarte w kosztorysie sprawdzą się co do joty, bo różne uwarunkowania losowe mogą wymusić ich modyfikacje, ale rozbieżność nie będzie aż tak rażąca jak w przypadku gdy w ogóle idziemy na żywioł i budujemy bez przejmowania się tym, czy nam na to wystarczy pieniędzy.

Comments are closed.