Zasady urządzania pokoju dziecinnego

Dowolny rodzic musi kiedyś zmierzyć się z problemem w jaki sposób wyposażyć pokój dziecinny. Kiedy dzieci są jeszcze nieduże wystarczy umieścić łóżeczko w pokoju rodziców, niemniej nasze dzieci ekspresowo dorastają i w konkretnym okresie życia zaczyna im być niezbędna pewna doza kameralności oraz odrębny kąt do zajęcia się swoimi sprawami.

Jeśli dzieci są jeszcze dość małe pragniemy zatroszczyć się przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Oczywiste jest, że dzieciom przychodzą nieraz do głowy szalone zamiary, a ich zdatność kalkulowania konsekwencji swoich poczynań nie jest wciąż dobrze rozwinięta. Zatem w pokoju dziecięcym nie winno być obiektów czy krawędzi, jakie umiałyby je skrzywdzić jak również sprzętów, na jakie potrafiłyby się wdrapać i z nich spaść.

pokojdziecinnyBezsprzecznie chcemy by nasze pociechy rozwijały się należycie i w miarę sposobności bez nadmiernych lęków. Z owego względu pokój dziecięcy powinien być udekorowany w pogodny sposób oraz możliwie oświetlony jak największą porcją czystego oświetlenia. Nie dokładajmy do pokoju dziecięcego ponurych i nieprzyjemnych kolorów bądź to na ściany czy drugie przedmioty. Taki pokój to miejsce, w jakim malutkie dziecko pragnie się głównie bawić. A zatem stosowne są wesołe i słoneczne barwy. Szczyptę odmiennie jest ze starszymi dziećmi chodzącymi do szkoły, którym musimy zagwarantować także alternatywę skoncentrowania się. Dla nich efektywniejsze będą raczej bardziej wygaszone kolory.

Co powinno się znaleźć w pokoju dziecięcym? Naturalnie dzieci odpowiednio długo śpią z tego powodu istotnym meblem jest posłanie. Winno ono być przytulne i ergonomiczne żeby nie przyczyniać się do powstawania odkształceń w postawie kostnej dziecka. Równie znaczące jest żeby łóżko mogło służyć szybko wzrastającemu szkrabowi przez długotrwały czas, a więc jego wielkość winna być troszkę ponad rozmiar. Nie mniej znaczące są sprzęty do gromadzenia ubrań oraz zabawek dziecka. Rozsądnie jeżeli mają one pewne zabezpieczenia przed losowym strąceniem przez dziecko czegoś twardego na głowę albo możliwością wspinaczki. Stosowne oświetlenie jest zasadne dla odpowiedniego rozwoju wzroku malucha. W czasie dnia najidealniejsze jest naturalne, natomiast nie wolno zaniedbywać również oświetlenia sztucznego, którego światło winno być jak najbardziej zbieżne z naturalnym.

Kupując umeblowanie do pokoju dla dzieci nie powinniśmy nazbyt sugerować się trendami (np. obiekty ozdabiane bohaterami dziecinnych dobranocek) skupiając się raczej na renomie oraz solidności żeby meble jakie umieścimy w pokoju dziecka wystarczyły na długo.