Dom w mniej niż rok

gotowy dom z drewna

Do jednej z najpoważniejszych wad budowy domów i innych budowli w sposób tradycyjny zalicza się kilkuletni cykl wznoszenia takiego obiektu. Procesu tego nie można w  żaden sposób przyspieszyć co wynika z charakterystyki procesu. Czy jednak zawsze budując dom jesteśmy zdani na tak długi okres oczekiwania? Otóż niekoniecznie tak musi być. Pewnym inwestorom budowlanym spieszy się znacznie bardziej. Przykładowo, ktoś sprzedał właśnie mieszkanie aby uzyskać kapitał na budowę i musi szybko wprowadzić się do nowego budynku. Ktoś taki ma dziś znacznie szerszy wachlarz możliwości niż dajmy na to parę dekad temu.

Na rynku budowlanym funkcjonuje w obecnych czasach wiele przedsiębiorstw budowlanych, które oferują gotowe rozwiązania odnośnie stawiania budynków zawierające od razu projekt wraz z wystawieniem budynku i to w czasie niemal kilku miesięcy zatem możliwe jest wprowadzenie się do gotowego budynku w tym samym roku, w którym został on wzniesiony. Istnieje kilka różniących się od siebie typów takich technologii, łączy je z reguły fakt, że budynki wznoszone są z gotowych modułów na przygotowanej uprzednio wylewce betonowej (i właściwie to najdłużej podczas całego procesu czekamy na utwardzenie się fundamentu). Technologie te wykorzystują rozmaite budulce jako surowiec do budowy domu, od drewna po keramzyt i podobne rozwiązania. W niektórych z tych technik budowy domów na plac budowy przyjeżdżają już moduły z gotowymi instalacjami. Jedyne co pozostaje inwestorowi po ustawieniu takiego domu to klasyczne prace wykończeniowe.

Taki sposób na budowę jest polecany mniej cierpliwym inwestorom budowlanym, którzy jednak zwykle mają już odłożone pieniądze na budowę (a koszt wzniesienia takiego obiektu jest najczęściej sporo niższy niż w metodzie tradycyjnej bowiem nieporównywalnie niższe są koszty robocizny).